Ve Esed havlu attı! ‘Türkiye ile görüşmeye hazırız’ deyip iki teklif sundu

TSK’nın etkin mücadelesi sonrası Esed cephesi, Türkiye ile görüşmeye hazır olduklarını açıkladı. Beşar Esed adına konuşan Suriye Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Bessam Abu Abdullah, Ankara’ya iki teklif sundu.

Türkiye’de Esed rejiminin sözcüsü gibi yayın yapan Aydınlık, Suriye Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Bessam Abu Abdullah ile görüştü. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in gazetesine konuşan Abdullah, Beşar Esed’in görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Bessam Abdullah, İdlib’de Türk Ordusu’na karşı değil, teröre karşı savaştıklarını söyledi. Bugünkü İdlib krizini Rus uçağının dürülmesine benzeten Abdullah, çözüme dair ise ‘Astana Süreci işletilmeli, iki ülke doğrudan görüşmeli’ dedi. Ankara’ya iki teklifte bulunan Abdullah, şunları söyledi:

1) Terörü bitirelim, Suriyelilerin geri dönüşünü sağlayalım.

2) İdlib’i çözelim, PKK/PYD’ye karşı birlikte mücadele edelim.

Türkiye’nin Suriye politikasını eleşirdiği halde Esed’in görüşmeye hazır olduğunu söyleyen Abdullah’ın açıklamalarının bir bölümü şu şekilde:

(…)

İdlib’de teröre karşı operasyonlar başlamadan önce, müttefikimiz Rusya ile birlikte üç insani yardım koridoru açtık fakat teröristler Suriye Hükümeti’nin kontrolündeki bu yerleri engellemeye çalıştılar, saldırılar yaptılar. Biz de insanlarımızı bu terör örgütlerinin eline bırakamazdık. Bu örgütler İdlib’i kontrol ediyor. Biz İdlib’de kesinlikle Türk Ordusu’na karşı savaşmıyoruz, bu terör örgütlerine karşı savaşıyoruz. Bu terör örgütleri sadece Suriye’ye değil Türkiye’ye de karşı ve onlar ne yazık ki kötü enstrümanlar. Türk kamuoyu şunu sormalı durum neden ve nasıl bu hale geldi? Suriye’nin egemenliğini toprak bütünlüğünü ihlal eden durumlar var. Türk Hükümeti kendi sınırlarını kontrol etmeli, Suriye Ordusu’nun topraklarını değil. Dolayısıyla bu savaşı bitirmeden mülteci sorunu çözülmez. AKP Hükümeti radikallere verdiği desteği durdurmalı ve bu sorunun nasıl çözüleceğini düşünmeli. Suriye Hükümeti’ni tanımadığını söylüyor ama İstanbul’da Suriye Hükümeti’nin görevlendirdiği bir konsolosluğu var. Biz Türkiye’ye, Türk halkına karşı değiliz, AKP’nin İdlib politikasına karşıyız.

Başkan Esad eğer Suriye’nin milli çıkarları söz konusu ise görüşmeye hazır, bu konuda pozitif yaklaşıyor. (…)

5 thoughts on “Ve Esed havlu attı! ‘Türkiye ile görüşmeye hazırız’ deyip iki teklif sundu

  1. Terörist dediği, bizim türkmen sünni kardeşlerimiz. Esed palavra, 40 senedir beslediği asıl teröristleri beraber bitirelim sözü de yalan yalan yalan. Siyasi oyun sinsi oyun bu, Türkiye ye kafa tutmasını bilen esed, şimdiye kadar neden pkk’nın çoğalmasına güçlenmesine izin verdi. Çok sahtekarlar açık ve net

  2. Bakın benim yorum yapmam için istişare şart ve önemli Esad’ın havlu atması bence olumlu ama Türkiye ne düşünüyor yani güvenilir mi sözüne altında bir Çapanoğlu varmı lütfen bu konuda bir video ancak o zaman sağlıklı olur.

  3. Peki bu iki teklif aşağı yukarı aynı terörü bitirelim Suriyeliler dönsün PKK pyd ye karşı savaşalım idlibi çözelim bana ikinci teklif mantıklı geldi bakın yorumum silinsin telefonumu uyurken eşim yada oğlum alırsa yutuba girdiklerinde ben biterim yok edin lütfen

  4. Ben derimki biz madem öyle ,öyle yada böyle geri adım attı masaya oturun inşallah sözünü tutar ben ikinci diyorum da haram aylarda yüz tvittir da biri dedi ,lillah aşkına benle istişare yapın arayın açıkca söyleyin niye cekiniyorsunuz.

  5. Öbür kâfirler haram aydan ne anlar tvittir daki kişiye yazdım goguldan öğrendim peygamberimiz haram ayda savasmis ficar miydi unuttum ikinci diyorum biraz video izleyeyim kesin o zaman inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir